Ігри із серії Diablo
У даній статті висвітлюється історія серії ігор Diablo, що стали основою нового напряму серед RPG-сегменту і спричинили появу безлічі «діаблоподібних» ігор.
Появлення ідеї та джерел натхнення
Ідея створення Diablo належить Девіду Бревіку та двом братам – Еріку та Максу Шеферам, які у 1993 році спільними зусиллями заснували напіваматорську ігрову студію Condor, яку пізніше було перейменовано в Blizzard North.
Основна концепція нової гри була розроблена Бревіком, який був великим фанатом RPG-ігор. Причому осяяння прийшло до нього у ранньому віці — задовго до появи власної студії. Він чимало років (майже з часів шкільної парти) виношував і плекав її, доки не з'явилися найбільш сприятливі умови, такі як достатня кількість фінансових коштів, досвіду та надійних однодумців, для її реалізації.
Задумка була наступна - нова рольова гра повинна була бути максимально простою для освоєння гравцями: ніякої рольової системи, що базується на складних обчисленнях, і ніяких тяжких для сприйняття статистик. У той час «математичних» CRPG, заснованих на багатотомних правилах класичних настільних рольових ігор, і без того було достатньо, і багато гравців вже почали втомлюватися і відходити від усього цього, вишукуючи щось новіше і оригінальніше.
Друга важлива деталь нового проекту – принцип «винагороди» за вбивства ворогів. Будь-яка успішно завершена битва мала залишити по собі хоч якусь, нехай навіть зовсім незначну і випадкову нагороду для гравця, тим самим сформувавши в нього позитивний настрій і залишивши почуття якоїсь дитячої радості від раптового подарунку.
Саме з цієї ідеї поступово сформувався один із головних принципів ігрового процесу, який незмінно присутній у всіх частинах Diablo – збір рідкісних та цінних предметів. За рахунок випадкового випадіння спорядження та зброї процес лутання в іграх серії Diablo не залишає вражень втоми та важкості, а навпаки, викликає інтерес і азарт, що нерідко межує з одержимістю.
Вдалим поєднанням разом із великою кількістю дропу в Diablo стало введення безлічі ворогів як і в плані кількості так і в плані різноманіття, знищення яких відбувається в реальному часі. Але це одна з небагатьох особливостей гри, яка спочатку не входила в плани авторів, а прийшла до них трохи пізніше, так би мовити – «з боку». За оригінальним задумом битви з монстрами мали проходити в покроковому тактичному режимі, на кшталт того ж UFO: Enemy Unknown (1994). Невідомо, чи досягла б гра такого успіху, якби цей аспект був реалізований у своєму первісному вигляді.
Окрім того, ще одним ключовим елементом серії, який з'явився в першій частині і потім залишався незмінним для всіх продовжень і доповнень є атмосфера і сеттинг.
За задумом нова РПГ повинна відрізнятися вкрай похмурою і навіть лячною атмосферою, в основу якої лягла би класична фентезійна історія про безстрашного героя, який самотужки спускається в моторошні підземелля, які кишать монстрами. При цьому візуальний дизайн у гри мав бути пластиліновим, що вносило явний дисонанс на тлі обраного антуражу темного фентезі.
На щастя, боси Blizzard, які вирішили профінансувати нову гру молодої студії, а пізніше викупили Condor і перейменували її в Blizzard North, наполегливо порадили Бревіку і компанії відмовитися від подібної пластилінової стилістики, дуже складної і дорогої в реалізації, і здається безглуздої при обранні похмурого сеттингу. Також вони запропонували відмовитися від надто громіздкого меню, покрокових боїв і ще кількох менш істотних особливостей первісної концепції гри.
Автори-розробники, хай і не відразу, але все ж таки прийняли ці доленосні поради і внесли відповідні зміни до свого проекту.
І саме у такому вигляді гра постала перед широкою публікою.
Історія та сюжет DIABLO (1996)
Платформи: PC, PlayStation
Нова рольова гра, якій вирішено було дати назву Diablo (на честь гори Діабло, що в штаті Каліфорнія, з якою пов'язано безліч стародавніх легенд про злих духів і чудовиськ), вийшла на ПК у 1996 році.
Сюжет гри розповідає про героя, який повертається до рідного міста Трістрам і дізнається, що під катакомбами міського собору ховається давнє зло, що вже винищило більшу частину місцевих жителів і готове ось-ось вирватися назовні, щоб занурити в безодню хаосу і жаху уже весь Санктуарій – названий вигаданий фентезійний світ у Diablo.
На вибір в оригінальній грі було три персонажі різних класів: воїн, чарівник і лучниця. Герой починає зачищення катакомб собору, поступово спускаючись все нижче і нижче, зустрічаючи на своєму шляху все більш складних і різноманітних супротивників, поки не досягає пекла, де на нього чекає зустріч із самим Діабло.
При цьому герой може отримувати різну допомогу від невеликої кількості уцілілих жителів Трістрам, а також поступово вникає в суть і причини подій, що відбуваються, дізнається про нескінченну війну між ангелами і демонами, і про роль, яка в цій війні відведена людям – нащадкам нефілімів.
Історія доповнення DIABLO: HELLFIRE (1997)
Платформи: РС
У 1997 році для Diablo вийшло сюжетне доповнення Hellfire, що внесло у гру сюжетні відгалуження, нових супротивників та додаткові ігрові класи. Незважаючи на офіційний характер доповнення, компанія Blizzard Entertainment (розробила і випустила Hellfire компанія Sierra Entertainment) не вважає його канонічним, тому подальший розвиток серії існування Hellfire просто ігнорує.
Історія та сюжет DIABLO II (2000)
Платформи: РС
Після релізу Diablo у Blizzard North залишилося чимало цікавих напрацювань, які вони з різних причин не змогли реалізувати у першій частині. Та й сама кінцівка оригіналу залишала дуже непогані шанси на вихід сиквелу.
Тому хоч спочатку в Blizzard North не думали про швидкий випуск продовження, розраховуючи попрацювати над проектами зовсім іншого характеру, наприклад, над спортивним симулятором (крім інших захоплень, багато хто з Blizzard North були великими аматорами NHL Hockey), помітний успіх і нереалізований повною мірою потенціал змусив їх розпочати роботу над Diablo II.
Реліз другої частини Diablo відбувся в 2000 році, причому концепція, принцип ігроладу, атмосфера та дизайн не зазнали практично жодних змін.
Це був похмурий рольовий екшен у сеттингу темного фентезі, що продовжував історію про війну між демонами, ангелами і людьми. Битви з ворогами в Diablo II також використовували принцип «hack and slash», а ось кількість ігрових персонажів, як і система прокачування умінь, відчутно розширилися.
Світ гри також став більш глобальним та різноманітним, з'явилися нові супротивники та боси. Більше того, в грі стала доступною неймовірно велика кількість різних предметів і з'явився спеціальний розрахований на багатьох користувачів режим, який використовував сервери battle.net і давав можливість перебувати в одному ігровому світі одночасно 8 ігровим персонажам.
Сюжет доповнення DIABLO II: LORD OF DESTRUCTION (2001)
Платформи: РС
У 2001 році для Diablo II вийшло велике сюжетне доповнення — Lord of Destruction. Доповнення додало в гру новий сюжетний поворот, головним босом якого стало останнє з трьох великих втілень зла - демон Баал, який за сюжетом був звільнений своїм молодшим братом, Діабло, та попрямував зі своїми поплічниками на Північ.
У грі з'явилося два нових класи з унікальними вміннями — вбивця і друїд, нові локації, розташовані в горах, що охоронялися варварами, безліч нових предметів і ворогів.
Історія та сюжет DIABLO III (2012)
Платформи: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Nintendo Switch
Розробка третьої частини тривала майже десять років і була овіяна багатьма чутками та легендами.
За словами деяких співробітників Blizzard, за цей час компанія встигла забракувати і законсервувати відразу кілька майже завершених і навіть непоганих проектів. А все тому, що Blizzard були не потрібні «непогані проекти», їй потрібен був справжній хіт, який би в найкращому вигляді представив гравцям їхній улюблений всесвіт і його незрівнянну атмосферу, і в той же час приніс із собою неабияку частку чогось нового.
Загалом, Diablo III, що вийшла в 2012 році, саме такою і стала, хоча деякі речі довелося поступово виправляти і доводити до ладу подальшими патчами та оновленнями. Та й невдоволених новою грою шанувальників серії було чимало, але тут вже нічого не вдієш - догодити всім геймерам просто нереально.
Звичний світ Санктуарію постає перед шанувальниками Diablo через двадцять років після завершення подій першої частини. За цей час війна між силами добра і зла не тільки не закінчилася, але розгорілася з ще більшою люттю, отримавши несподівані повороти та розвиток.
Традиційно у грі був великий вибір персонажів, який потім було ще більше розширено за допомогою доповнень. Причому для кожного класу в Diablo 3 є безліч варіантів розвитку, що залежать від вибраних умінь та екіпірування.
З самим обмундируванням та зброєю також не було жодних проблем, адже була величезна кількість предметів, включаючи унікальні класові сети та потужну артефактну зброю.
Дуже велике значення в Diablo III відводилося реграбельності, яка ґрунтується на безлічі елементів та нюансів. Всі персонажі в грі по суті могли прокачуватися до безкінечності завдяки рівням вдосконалення, забезпеченими системою Paragon.
А проходити ту саму сюжетну кампанію можна на різних рівнях складності. При цьому щоразу вона сприймалася по-новому, завдяки системі випадкової генерації, що визначала особливості кожної локації: ворогів, міні-квести, випадіння предметів, випадкові події тощо.
Крім сюжетної кампанії гру можна проходити в режимі «Пригод», що відкриває доступ до повторюваних доручень, нефілімських та великих порталів. Цей режим з'явився після виходу Reaper of Souls.
Історія доповнення DIABLO III: REAPER OF SOULS (2014)
Платформи: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Nintendo Switch
У 2014 році для третьої частини вийшло велике доповнення - Reaper of Souls. Воно принесло у Diablo III кілька нових локацій, босів та новий ігровий клас – хрестоносця. Пізніше, після виходу численних оновлень для Reaper of Souls, змінилася система розвитку героїв, наприклад, з'явився такий артефакт як «Куб Канаї», що дозволяв витягувати з легендарних предметів їхні властивості, а також конвертувати непотрібні речі у нову броню, зброю та біжутерію.
В цілому, Blizzard досить часто піддавали свій витвір серйозним змінам і нововведенням, і продовжують робити це досі, здійснюючи спроби підтримати цікавість до всіх частин серії Diablo.
Історія DIABLO III: RISE OF THE NECROMANCER (2017)
Платформи: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Nintendo Switch
У 2017 році відбувся реліз останнього на сьогоднішній день великого доповнення для Diablo III, який повернув у третю частину гри одного з найзнаковіших персонажів серії – Некроманта, а також додав у гру декілька призначених спеціально для нього сетів.
Історія ремастера DIABLO II: RESURRECTED (2021)
Платформи: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
На лютневому BlizzConline 2021 компанія Blizzard анонсувала ремастер Diablo II для РС і консолей, і вже через півроку випустила його.
Враховуючи статус ремастеру, серйозних нововведень в ігровий процес вносити не стали: трішки переробили інтерфейс, розширили схованку, додали інтеграцію з акаунтом Battle.net, реалізували можливість синхронізувати прогрес та інвентар на різних платформах, проте сам кроссплей залишився за бортом. Навіть деякі баги та ігроладні лазівки залишилися без змін.
Разом з тим, розробники значно покращили графіку, замінивши 2D-спрайти на тривимірні моделі та додавши підтримку роздільної здатності в 4K, причому залишили варіант перемикання на «класичне» відображення гри. І, звичайно, Diablo II: Resurrected була адаптована під консольну схему керування: геймери з геймпадами отримали можливість грати так само ефективно, як і користувачі з клавіатурою і мишкою.
Історія мобільної DIABLO: IMMORTAL (2022)
Платформи: Android, iOS, PC
На мобільні платформи все дедалі частіше та впевненіше мігрують розраховані на багатьох користувачів хіти. Тут знайшли друге життя танки і кораблі від Wargaming, королівська битва PUBG, шутер Call of Duty, гріндилка Black Desert, космічна РПГ — EVE та багато інших проектів, що роками були популярними серед мільйонів гравців на консолях та ПК.
Blizzard теж не залишилися осторонь. У 2018 році на Blizzcon корпорація анонсувала нову частину Diablo для iPhone, iPad та пристроїв на базі Android, а також для PC.
Сюжет розповідає про події, що сталися у Санктуарії десь між другою та третьою частиною гри. Героям довелося битися з демоном Скарном, Вісником Жаху. Могутній поплічник володаря зібравши величезну армію, має намір воскресити Діабло за допомогою фрагментів Ока Ану, розбитого Тіраелем.
Immortal залишається ізометричним рольовим екшеном, візуальний стиль якого є запозиченим у третьої частини, адаптує управління під мобільні платформи та ощасливлює шістьма звичайними класами, а саме: чернець, варвар, чародій, мисливець, хрестоносець та некромант.
Геймери, що спочатку сприйняли гру неоднозначно, пом'якшили критику, коли отримали можливість особисто випробувати Diablo: Immortal. Тайтл виявився дуже приємним та цікавим. Втім, невдовзі на Blizzard знову обвалилася лавина критики: гравці розкритикували мобільну Diablo за перенасичення гри мікротранзакціями, без яких проходження ставало дуже тяжким.
Деталі майбутньої DIABLO IV (2023)
Платформи: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S
На наступний, 2022 рік, все на тому ж Blizzcon була нарешті анонсована довгоочікувана четверта частина Diablo для ПК, PlayStation і Xbox. За трейлером, що оповідає про пробудження творця світу Ліліт, пішли ролики з попереднім ігроладом, в яких до уваги гравців представили три класи: варвар, чарівниця і друїд. Пізніше до них приєдналися ще два класи: розбійниця та некромант.
Вперше в історії серії величезний світ Санктуарію виявиться цілком доступним для досліджень, а похмура атмосфера більше відповідатиме першим двом частинам. Крім того, герої тепер зможуть зустрічатися один з одним у відкритому світі, щоб разом кинути виклик особливо грізним втіленням страху.
За заявами Blizzard, гравцям перепадуть нові, цікаві гілки талантів, покращена система луту, система рун, а також їздові тварини, щоб пересуватися світом.
Реліз Diablo IV заплановано на 2023 рік.
Diablo – одна з найвідоміших та найуспішніших серій комп'ютерних ігор. У зловісні підземелля поколіннями стікалися шукачі пригод з усього світу. Сьогодні шанувальники цього всесвіту з нетерпінням очікують на можливість продовжити свої пригоди у всесвіті Санктуарію. Ми стежитимемо за останніми новинами та обов’язково повідомимо про нові деталі релізу Diablo IV.