Діамант на 25 мільйонів терабайт - Диво чи досягнення науки?
Вчені (університет Сага та Adamant Namiki Precision Jewellery Co.) Японії розробили метод створення (або вирощування) діамантів розміром до 55 мм, які планують використовувати у квантових комп'ютерах. Раніше у комерційному доступі були алмази до 4мм. Для записування квантового біта (кубіта) інформації вони використовують певний дефект у алмазі, відомий, як вакансія азоту. Цей дефект дає змогу зчитувати спеціальний спін електрона. Також важливу роль відіграє і температурний режим, у якому працюють такі носії даних. Алмазні кубіти забезпечують роботу навіть при кімнатній температурі, у той час як існуючі квантові технології вимагають серйозного охолодження.
На даний момент розроблена технологія створення 5 сантиметрових алмазних пластин з вирощених діамантових кристалів. Пластини вони назвали Kenzan Diamond.
Такий розмір дозволяє зберігати колосальну кількість даних. Як повідомляють вчені - 1 такий 5см алмазний диск зберігає більше ніж 25 000 000 SSD на 1TB.
Це становить 25 екзабайт, або 25000 петабайт, або 25 000 000 терабайт.
Щоб перевести це в конкретні приклади, можна використати як приклад усю бібліотеку ігор Steam. Якщо припустити, що середній розмір гри в Steam 80ГБ, і відповідно об'єм бібліотеки Steam - приблизно 4 петабайти, то на подібному носії можна записати УСЮ БІБЛІОТЕКУ STEAM приблизно 6,250 разів. Звичайно, це перебільшення, адже розмір ігор у Steam значно менший, якщо враховувати графічні новели та усілякі платформери.
На пластину, розміром 2 дюйми можна записати 1 мільярд Blu-ray дисків (одношаровий Blu-ray має об'єм 25Гб).
Також цей об'єм прирівнюється до усіх мобільних даних, які розповсюджуються протягом 1 дня.
На жаль, поки що такі розробки є дуже дорогими і не придатні для використання у звичайних умовах. Як тільки налагодиться відносно "дешеве" серійне виробництво - це може стати проривом не лише у розвитку носіїв інформації, а і новою комплектуючою для квантових комп'ютерів.
Джерело: PCGamer